BYDLENÍ ,ÚDRŽBA
Základní výbavou pro morčátko je pochopitelně ubikace. Pro jedno morče doporučená minimální velikost 95cm délka x 57cm šířka x 46cm výška.
Pro dvě morčátka doporučuji klec o minimální velikosti 120cm x 60cm x 50cm.
Podestýlka hobliny.
U nás používáme: naspod 4cm dřevěných pelet, na to velkou vrstvu hoblin (nikdy nedávat pouze peletky, morčátka z nich mívají nehezké otlaky).
Nedoporučuji používat piliny, aromatické piliny - jsou všeobecně drobné a hodně prašné - morčátko vám může kýchat, nebo mít problém s očičkama.
Doporučuji: hobliny ProBioBED (viz odkaz v tlačítku), vyzkoušela jsem X hoblin a pilin, ale zde je nejlepší poměr cena/kvalita. Krásně voní dřevem, nejsou prašné, balení vydrží dlouho.
miska na granule (nejlépe keramická)
napáječka na vodu (používám skleněné i plastové o velikosti 300-400ml)
seník na seno (pokud byste morčátkám dávali seno "na zem", může se stát že se vám v něm budou rochnit a že do něj načůrají - zbytečný zápach navíc).
záchod (u nás máme nejmenší a nejnižší variantu záchodu pro kočky (ze superzoo), zabere 1/3 ubikace, umístím ho pod seník a krmení podávám zásadně "na záchod", čímž docílím, že většina bobků je hlavně v záchodě, ten jednou za dva dny vysypu a mám ubikaci neustále v čistotě)
pelíšek / domeček (preferuji pelíšky-papučky, protože máte morčátko neustále pod kontrolou, vidíte na něj a můžete včas zjistit, že je morčátko třeba nemocné, narozdíl od domečku, kde vám zaleze a nevidíte na něj. Nevýhoda papuček: naše prasátka do něj kadí, takže mám na každé morče 2 papučky, které pořád dokola peru)
Image Description
☺ vysypat podestýlku
☺ vydrhnout horkou vodou kartáčem
☺ vystříkat octem ( voda 2:1 ocet)
nebo biokillem (není nutné)
☺ nechat působit [odstraníte i bílé fleky od moči]
☺ vydrhnout kartáčem
☺ znovu pořádně opláchnout horkou vodou
KRMIVO
Je nedílnou součástí morčecího jídelníčku (proto v případě, že jste alergik myslete na to, že pořízením skinny sice eliminujete srst, ale stále tu máme seno). Slouží k trávení a morčátka by ho měla mít v neomezeném množství neustále k dispozici. V neposlední řadě také zajišťuje neustálé "zbrušování" zubů a to zejména zadních, které by bez sena dokázaly během pár dní přerůst! (Přerostení zubů - ať už "předních či zadních" je závažný problém, který morčátku znemožní příjem veškeré potravy a musí se zbrousit, v horším případě operovat!)
U nás krmíme zejména granulemi Selective nebo Delikán (jsou levnější variantou granulí Versele-Laga, což je řekněme špička na trhu morčecích granulí) a mícháme s velice voňavým musli s vysokým obsahem řehanky.
Krmíme 1x denně v množství jedné plné misky, pokud morče nemá sežranou dávku z předchozího dne = nedoplňuji.
Vyvarujte se: barevným směskám ze zverimexů (oni vám je tam sice rádi doporučí, ale pro dnešní přešlechtěná morčata nejsou vhodná).
Pokud potřebujete aby vaše morčátko přibralo, přimíchejte sem tam do granulí trošku ovesných vloček.
Každodenní součástí potravy je kořenová zelenina, římský salát, kousek papriky na doplnění vitamínu C (,který si morčátka neumí sama vytvořit), v létě rozhodně tráva ve velkém množství. Ovoce v malém množství z důvodu vyššího obsahu cukru.
NEKOMBINOVAT PROJÍMAVÉ A NADOUVACÍ POTRAVINY!!! (např. okurka a salát NE)
V případě, že krmíte trávou doporučuji přidat jako doplněk preventivně antikokcidika.
Vitamin C představuje důležitou položku ve výživě morčat, pomáhá zajišťovat mnoho funkcí v organizmu, avšak morče si ho nemůže samo vytvořit, a tak je důležité, aby ho přijímalo pomocí potravy. Vitamin C morče může získat přirozeně - př.červená paprika, tráva; nebo uměle - granule, umělé doplňky či přímo vitamin C v kapkách, či tabletách. Pozor! Z vody (v napáječce) vyprchává, tudíž morčátko nedostane potřebnou dávku tak jak by mělo. Kapky kapeme přímo na zeleninu dle návodu v balení. Tablety drtíme dle váhy a věku morčátka - obzvlášť při zdravotním problému - a podáváme injekční stříkačkou (bez jehly!!) do úst.
ÚDRŽBA MORČÁTKA
DRÁPKY - stříhám dle potřeby cca 1x za měsíc cvakacími kleštěmi na nehty. Pro méně zkušené - nebo pro majitele morčátek s černými drápy - jen špičky. Pro pokročilé- když se na dráp podíváte na světle, jde vidět kde končí "živé" a kde začíná mrtvý dráp. Tedy 2/3 mrtvého můžete ucvaknout.
Drápky vám také zkrátí téměř každý veterinář.
Na veškerou desinfekci ran (například i při zastřižení drápu do krve) doporučuji použít betadine (mast nebo roztok).
MASTI - na kůži používám POUZE V PŘÍPADĚ KOŽNÍCH PROBLÉMŮ nebo několik dní před výstavami a pouze masti NIKDY OLEJ. Skinny se NEMAŽE, ztrácí tím přirozené promazávání a ph pokožky.
Na plíseň používám exoderil a zvyšuji příjem vitamínu C, který podávám do vody i normálně, zhruba 100mg na dospělé morče týdně. Když krmím trávou (, která vitamin C obsahuje) - tak dávám méně. MORČATA SI VITAMÍN C NEUMĚJÍ VYTVOŘIT A KE ZDRAVÉMU ŽIVOTU HO POTŘEBUJÍ!
Otlaky se občas objeví u březí samice, nebo u starších méně se pohybujících morčat, nebo na základě špatné podestýlky.
V takovém případě mažu měsíčkovou mastí s peruánským balzámem.
ČIŠTĚNÍ MAZOVÉ ŽLÁZY U SAMCŮ
Stává se, že se samcům "zanáší mazová žláza" - takové špinavé místečko nad zadkem, která někdy vypadá jako strup. Nejlepší technika jak takovou žlázu vyčistit je - namočit si tampon, či tyčinku do uší do olivového oleje a pomalými krouživými pohyby mazovou žlázu očistit (nic nedělat na sílu, půjde to samo).
LÉKÁRNIČKA - PRVNÍ POMOC
Je nutné počítat s tím, že se s pořízením morčátka můžou dostavit různá onemocnění, já mám doma lékárničku první pomoci, když je třeba zavřená veterina. Pořízení všeho vypsaného vychází cca na 1200 Kč,-. Za noční nebo víkendovou pohotovost zaplatíte cca 500 Kč,- pouze za to, že na veterinu vejdete a ještě není jisté, že natrefíte na odborníka na hlodavce, a že vám tedy pomůže problém okamžitě vyřešit.
Můžete tak zachránit morčátku život.
Rodicare Instant - aneb tekuté seno, morčátko nesmí být bez potravy ani jediný den, hrozně rychle hubne - vede k úhynu. Proto mějte vždy pár "kaší" po ruce, abyste ho měli v případě nouze čím dokrmovat. (K zakoupení na internetu, nebo na veterině.)
Supreme recovery - běžnou stříkačkou hustá kaše neproleze, musíte mít doma. K dostání pouze na internetu.
Inzulinka bez jehly - na podávání léků (vždy bez jehly a pouze do úst morčátka)
Sab Simplex / Espumisan pro miminka - na nadýmání (když se vám morčátko nafoukne, nečekejte) dávkování 2x-3x denně 1ml ! (Zakoupíte v lékárně)
Smecta - k léčbě akutního průjmu (špetku na špičku nože rozmíchat s 1ml vody)
Ocu flash - kapky do očí, působí protizánětlivě, dezinfekčně, zklidnění očí, k prevenci a k podpůrné léčbě neinfekčních zánětů víček a spojivek. (zakoupíte v lékárně)
Betadine - mast, roztok - působí na řadu choroboplodných zárodků. Používá se k lokální dezinfekci pokožky a sliznic. (zakoupíte v lékárně nebo veterině).
Exoderil - mast, k léčbě plísně (zakoupíte v lékárně)
Sušený heřmánek - k podpůrné léčbě plísně (zakoupíte v lékárně)
PODROBNĚ ROZEPSANÉ LÉKY, JEJICH ALTERNATIVY A DÁVKOVÁNÍ
ODKAZ NA VETERINY - SPECIALISTÉ NA HLODAVCE
Pokud ve své blízkosti nemáte veterinu, kde je odborník na hlodavce a jde o život volejte nonstop na telefon 739 097 561 - paní Renata Hájková.