Mobirise

Co udělat a vědět než si morčátko pořídíte?

"Desatero informací o SKINNY morčátkách"

1) SKINNY NENÍ VHODNÉ MORČÁTKO PRO ALERGIKY
2) SKINNY SE NEMAŽE, ztrácí tím přirozenou schopnost promazávání kůže. Mažeme jen v nutných případech a to pouze mastí, nikdy olejem. (zdravotní problém – plíseň).
3) MORČATA SE NEOČKUJÍ
4) MORČATA SE NEMUSÍ NIKDY KASTROVAT pokud k tomu nevede vážný zdravotní problém
(Kastrace se stala jakýmsi trendem nové doby někde ve světě, bohužel naše veterinární zdravotnictví na operace malých tvorů není většinou vybaveno a i v takovém případě se jedná o obrovské riziko, které není nutno zbytečně podstupovat. Nevyřeší to špatný vztah mezi dvěma morčaty, pouze mezi samicí a samcem, ale to raději pořídit druhé stejného pohlaví!)
5) MORČE ZA KRÁLÍKEM, ČINČILOU, KŘEČKEM ani jiným druhem zvířátka NEPATŘÍ.
6) VAŽTE MORČÁTKA NA VÁZE, třeba jednou za 2 týdny a váhu si zapisujte, jedině tak dokážete odhalit případný zdravotní problém včas.
7) MORČE SI NEUMÍ VYTVOŘIT VITAMÍN C A POTŘEBUJE HO KE ZDRAVÉMU ŽIVOTU.
8) SKINNY MORČE chováme doma. Nikoliv na balkoně nebo v králíkárně, jsou velice náchylní na teplotní změny (prochladnutí, přehřátí). A to vždy na měkké podestýlce, (hobliny, asan, případně textílie) nikoliv pelety nebo jiná tvrdá podestýlka.
9) SENO je NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ morčecího života a nedá se ničím nahradit.
10) SKINNY MORČE žere (a vyprazdňuje se) několikrát více než "chlupatá" morčata. Je nutno počítat s vyššími náklady za krmivo - seno, granule, zelenina a KRMIT V PODSTATNĚ VĚTŠÍM MNOŽSTVÍ.

Mobirise

Péče o skinny morčátko.


BYDLENÍ ,ÚDRŽBA


UBIKACE

Základní výbavou pro morčátko je pochopitelně ubikace. Pro jedno morče doporučená minimální velikost 95cm délka x 57cm šířka x 46cm výška.

Pro dvě morčátka doporučuji klec o minimální velikosti 120cm x 60cm x 50cm.

PODESTÝLKA

Podestýlka hobliny.

U nás používáme: naspod 4cm dřevěných pelet, na to velkou vrstvu hoblin (nikdy nedávat pouze peletky, morčátka z nich mívají nehezké otlaky).
Nedoporučuji používat piliny, aromatické piliny - jsou všeobecně drobné a hodně prašné - morčátko vám může kýchat, nebo mít problém s očičkama.

Doporučuji: hobliny ProBioBED (viz odkaz v tlačítku), vyzkoušela jsem X hoblin a pilin, ale zde je nejlepší poměr cena/kvalita. Krásně voní dřevem, nejsou prašné, balení vydrží dlouho.

Mobirise

VYBAVENÍ UBIKACE

miska na granule (nejlépe keramická)
napáječka na vodu (používám skleněné i plastové o velikosti 300-400ml)
seník na seno (pokud byste morčátkám dávali seno "na zem", může se stát že se vám v něm budou rochnit a že do něj načůrají - zbytečný zápach navíc).
záchod (u nás máme nejmenší a nejnižší variantu záchodu pro kočky (ze superzoo), zabere 1/3 ubikace, umístím ho pod seník a krmení podávám zásadně "na záchod", čímž docílím, že většina bobků je hlavně v záchodě, ten jednou za dva dny vysypu a mám ubikaci neustále v čistotě)
pelíšek / domeček (preferuji pelíšky-papučky, protože máte morčátko neustále pod kontrolou, vidíte na něj a můžete včas zjistit, že je morčátko třeba nemocné, narozdíl od domečku, kde vám zaleze a nevidíte na něj. Nevýhoda papuček: naše prasátka do něj kadí, takže mám na každé morče 2 papučky, které pořád dokola peru)

Mobirise

Image Description

ÚDRŽBA - ČIŠTĚNÍ UBIKACE

☺ vysypat podestýlku
☺ vydrhnout horkou vodou kartáčem
☺ vystříkat octem ( voda 2:1 ocet)
     nebo biokillem (není nutné)
☺ nechat působit [odstraníte i bílé fleky od moči]
☺ vydrhnout kartáčem
☺ znovu pořádně opláchnout horkou vodou


KRMIVO


Mobirise

SENO

Je nedílnou součástí morčecího jídelníčku (proto v případě, že jste alergik myslete na to, že pořízením skinny sice eliminujete srst, ale stále tu máme seno). Slouží k trávení a morčátka by ho měla mít v neomezeném množství neustále k dispozici. V neposlední řadě také zajišťuje neustálé "zbrušování" zubů a to zejména zadních, které by bez sena dokázaly během pár dní přerůst! (Přerostení zubů - ať už "předních či zadních" je závažný problém, který morčátku znemožní příjem veškeré potravy a musí se zbrousit, v horším případě operovat!)

Mobirise

GRANULE

U nás krmíme zejména granulemi Selective nebo Delikán (jsou levnější variantou granulí Versele-Laga, což je řekněme špička na trhu morčecích granulí) a mícháme s velice voňavým musli s vysokým obsahem řehanky.

Krmíme 1x denně v množství jedné plné misky, pokud morče nemá sežranou dávku z předchozího dne = nedoplňuji.

Vyvarujte se: barevným směskám ze zverimexů (oni vám je tam sice rádi doporučí, ale pro dnešní přešlechtěná morčata nejsou vhodná).

Pokud potřebujete aby vaše morčátko přibralo, přimíchejte sem tam do granulí trošku ovesných vloček. 

Mobirise

ZELENINA a ovoce

Každodenní součástí potravy je kořenová zelenina, římský salát, kousek papriky na doplnění vitamínu C (,který si morčátka neumí sama vytvořit), v létě rozhodně tráva ve velkém množství. Ovoce v malém množství z důvodu vyššího obsahu cukru.

NEKOMBINOVAT PROJÍMAVÉ A NADOUVACÍ POTRAVINY!!! (např. okurka a salát NE)

V případě, že krmíte trávou doporučuji přidat jako doplněk preventivně antikokcidika. 

Mobirise

VITAMIN C

Vitamin C představuje důležitou položku ve výživě morčat, pomáhá zajišťovat mnoho funkcí v organizmu, avšak morče si ho nemůže samo vytvořit, a tak je důležité, aby ho přijímalo pomocí potravy. Vitamin C morče může získat přirozeně - př.červená paprika, tráva; nebo uměle - granule, umělé doplňky či přímo vitamin C v kapkách, či tabletách. Pozor! Z vody (v napáječce) vyprchává, tudíž morčátko nedostane potřebnou dávku tak jak by mělo. Kapky kapeme přímo na zeleninu dle návodu v balení. Tablety drtíme dle váhy a věku morčátka - obzvlášť při zdravotním problému - a podáváme injekční stříkačkou (bez jehly!!) do úst.


ÚDRŽBA MORČÁTKA


Mobirise

DRÁPKY - stříhám dle potřeby cca 1x za měsíc cvakacími kleštěmi na nehty. Pro méně zkušené - nebo pro majitele morčátek s černými drápy - jen špičky. Pro pokročilé- když se na dráp podíváte na světle, jde vidět kde končí "živé" a kde začíná mrtvý dráp. Tedy 2/3 mrtvého můžete ucvaknout. 
Drápky vám také zkrátí téměř každý veterinář.

Na veškerou desinfekci ran (například i při zastřižení drápu do krve) doporučuji použít betadine (mast nebo roztok).

MASTI - na kůži používám POUZE V PŘÍPADĚ KOŽNÍCH PROBLÉMŮ nebo několik dní před výstavami a pouze masti NIKDY OLEJ. Skinny se NEMAŽE, ztrácí tím přirozené promazávání a ph pokožky.
Na plíseň používám exoderil a zvyšuji příjem vitamínu C, který podávám do vody i normálně, zhruba 100mg na dospělé morče týdně. Když krmím trávou (, která vitamin C obsahuje) - tak dávám méně. MORČATA SI VITAMÍN C NEUMĚJÍ VYTVOŘIT A KE ZDRAVÉMU ŽIVOTU HO POTŘEBUJÍ!
Otlaky se občas objeví u březí samice, nebo u starších méně se pohybujících morčat, nebo na základě špatné podestýlky. V takovém případě mažu měsíčkovou mastí s peruánským balzámem.

ČIŠTĚNÍ MAZOVÉ ŽLÁZY U SAMCŮ
Stává se, že se samcům "zanáší mazová žláza" - takové špinavé místečko nad zadkem, která někdy vypadá jako strup. Nejlepší technika jak takovou žlázu vyčistit je - namočit si tampon, či tyčinku do uší do olivového oleje a pomalými krouživými pohyby mazovou žlázu očistit (nic nedělat na sílu, půjde to samo).


LÉKÁRNIČKA - PRVNÍ POMOC


Mobirise

Je nutné počítat s tím, že se s pořízením morčátka můžou dostavit různá onemocnění, já mám doma lékárničku první pomoci, když je třeba zavřená veterina. Pořízení všeho vypsaného vychází cca na 1200 Kč,-. Za noční nebo víkendovou pohotovost zaplatíte cca 500 Kč,- pouze za to, že na veterinu vejdete a ještě není jisté, že natrefíte na odborníka na hlodavce, a že vám tedy pomůže problém okamžitě vyřešit.

Můžete tak zachránit morčátku život.

Rodicare Instant - aneb tekuté seno, morčátko nesmí být bez potravy ani jediný den, hrozně rychle hubne - vede k úhynu. Proto mějte vždy pár "kaší" po ruce, abyste ho měli v případě nouze čím dokrmovat. (K zakoupení na internetu, nebo na veterině.)
Supreme recovery - běžnou stříkačkou hustá kaše neproleze, musíte mít doma. K dostání pouze na internetu.
Inzulinka bez jehly - na podávání léků (vždy bez jehly a pouze do úst morčátka)
Sab Simplex / Espumisan pro miminka - na nadýmání (když se vám morčátko nafoukne, nečekejte) dávkování 2x-3x denně 1ml ! (Zakoupíte v lékárně)
Smecta - k léčbě akutního průjmu (špetku na špičku nože rozmíchat s 1ml vody)
Ocu flash - kapky do očí, působí protizánětlivě, dezinfekčně, zklidnění očí, k prevenci a k podpůrné léčbě neinfekčních zánětů víček a spojivek. (zakoupíte v lékárně)
Betadine - mast, roztok - působí na řadu choroboplodných zárodků. Používá se k lokální dezinfekci pokožky a sliznic. (zakoupíte v lékárně nebo veterině).
Exoderil - mast, k léčbě plísně (zakoupíte v lékárně)
Sušený heřmánek - k podpůrné léčbě plísně (zakoupíte v lékárně)

PODROBNĚ ROZEPSANÉ LÉKY, JEJICH ALTERNATIVY A DÁVKOVÁNÍ

ODKAZ NA VETERINY - SPECIALISTÉ NA HLODAVCE

Pokud ve své blízkosti nemáte veterinu, kde je odborník na hlodavce a jde o život volejte nonstop na telefon 739 097 561 - paní Renata Hájková.

© Copyright 2020 LappiPappi. All Rights Reserved.